ژانویه 16, 2018

پارکور چیست ؟

 

مسلما همه با پارکور آشنا هستید و می دونید که چی هست ولی این مقاله برای اونایی هست که نمی دونن پارکور چیه یا پارکور رو به اسم اشتباهی می شناسن .

طبق تعریفی که در شروع پارکور ارائه شده پارکور یعنی رفتن از نقطه A به B در کمترین زمان و صرف کمترین انرژی و فری رانینگ هم یعنی رفتن از نقطه A به B به زیباترین شکل ممکن .

خب این چیزی هست که همون اول که تازه پارکور شروع شده بود و اصلا به این وسعت نرسیده بود گفته شده . پارکور طبق تعریف ورزش یک ورزش HIT محسوب میشه .یعنی در زمان کوتاهی با شدت بیشینه در حال انجام هست . این زمان نهایتا می تونه تا ۱-۲ دقیقه طول بکشه . و بعد از استراحت دوباره فعالیت بیشینه و بعد باز استراحت . ولی شخصا نویسنده ی این مقاله ندیدم کسی رو که بیشتر از ۳۰ ثانیه بتونه پشت سر هم حرکات رو اجرا کنه .

پارکور به شدت ورزش چربی سوزی است ولی اکثرا شما میبینید که پارکور کار ها به لاغر بودن معروف هستن که این درست نیست . پارکور بدن رو عضلانی و خالی از چربی میکنه . ولی از اونجایی که ورزش در زمان گرسنگی منجر به عضله سوزی میشه و پارکور ورزشی هست که انقدر فشارش بالاس که ذخیره گلیکوژن بدن کاهش پیدا میکنه و بدن مجبور میشه از ذخایر پروتئین موجود در عضله های بدن انرژی برای ادامه ی فعالیت کسب کنه . ( یه توصیه به پارکور کارهایی که با شکم گشنه تمرین می کنید : حتما قبل تمرین مطمئن بشید که غذای کربوهیدرات دار به اندازه کافی خوردید )

اکثرا مردم بر این باورند که پارکور ورزش خطرناک و پر آسیبی هست ولی واقعیت اینه که اصلا اینطور نیست ! اگه هر کسی در حد توانایی های خودش تمرین کنه و به اصطلاح جوگیر نشه و اینکه همیشه اصل گرم کردن و رعایت کنه امکان نداره که توی این ورزش آسیب ببینه ! شخصا توی فوقتبال آسیب هایی دیده بودم که با اومدن تو پارکور اون آسیب هام درست شدن و دیگه مثل قدیم برام مشکلی ایجاد نکردن !

این اطلاعات عمومی بود در مورد پارکور . از اینجا به بعد نظر افرادی رو می خونید که مدت زمان زیادی در پارکور صرف کردن و می دونن که پارکور چیه .

مسعود بابائیان : پارکور از نظر من هنر تربیت ذهن و بدن برای عبور و استفاده از موانع پیش رو به شکل موثر و صرف انرژی کم به دور از اهداف نمایشی است . اصولا اگر پارکوربه شکل و اهدافی که از ابتدا شکل گرفت ادامه پیدا کنه ورزشی عام پسند (مثل چیزی که الآن می بینید ) نخواهد بود .

علیرضا تاجر : پارکور علم هماهنگی انسان با محیط اطرافشه و به نوعی یه تعامل پیشرفته بین انسان و توانایی های درونیشه

مهسا رضایی منش : پارکور یه هنر حرکته و به نظر من یه نشونه ای هم برای آمادگی جسمی و ذهنی و چابکی اون فرد است و ورزشیه که میتونه زندگیت رو تغییر بده چون میتونه شخصیت جدیدی رو ازت بسازه .

امیرحسین رضایی : پارکور به نظرم یه سبک جدید از زندگیه که کمکمون میکنه تو این زندگی ماشینی و بی تحرک بتونیم خودمونو به نهایت توانایی حرکتیمون برسونیم و به اصالت خودمون برگردیم

معین : من یک موزیسین هستم … همه می دونیم آموختن و نواختن موسیقی تا چه حد روی هنر های شخصی و اجتماعی آدم می تونه تاثیر گذار باشه و همچنین تا چه حد به آرامش روحی و روانی آدم می تونه کمک کنه … اکثر افراد اطراف من این دیدگاه غلط رو دارن که چرا من با یک روحیه ی آروم پارکور رو انتخاب کردم در صورتی که پارکور سرشار از هیجانه تعریف من از پارکور رها شدن از هر قید و بندی توی زندگی هست که ممکنه آرامشتو بگیره که تو هر شرایطی به نحوی آمادگی برای آرامش رو برات فراهم میکنه . درسته این ورزش به لحاظ آسیب دیدگی ممکنه خطرناک باشه اما رعایت هر چیزی با تمرین های قبلی می تونه این آسیب رو به حداقل برسونه .در مجموع پارکور بهت یاد میده که چطوری به تنهایی با مشکلات روبرو شی و ازشون بگذری و چطوری به تنهایی بتونی مانند یک موسیقی با یک ریتم خاص هنرتو توی ورزش نشون بدی .

مرتضی ذولفقاری : پارکور یعنی یه شیوه برای زندگی . وقتی که مشکلات ذهنتو درگیر میکنن پارکور کردن یه روش موثر برای آزاد کردن ذهن و آرامش روح میتونه باشه . یعنی جدا از سلامت جسمی و چابکی جسم به روح و سلامت روح کمک میکنه . امتحانش کن !

ایمان دلشاد : سریع ترین و راحت ترین روش برای رسیدن از مبدا به مقصد

علی اصغر رضایی از چریک تیم : هرکسی یه عقیده یا علاقه ای داره به هر چیزی حالا چه ورزشی یا چیز دیگه ولی پارکور یه علاقس یه عشقه . پارکور باعث میشه که زندگیتو با هیجان و دشواری بودن بدون هیچ ترس و استرسی حل کنی . کسی که پارکور کار میکنه هیچ چیزی براش نشدنی نیست !

فرزین قاضی پرور : پارکور هنر حرکت است . میتونی هر حرکتی که انجام میدی مثل یک ورزشکار پارکور هنرمندانه انجامش بدی

سهیل حسینی : هنر عبور از موانع توسط خلاقیت شخصی و با حداکثر کارآمدی

یاسر سیاهکوهی : پارکور عبارت است از عبور از نقطه ی الف به نقطه ی ب با سریع ترین زمان ممکن

حسین صالح نژاد : پارکور یه روش زندگی است . ما با استفاده از پارکور میتونیم زندگی خودمون و دیگران رو در سخت ترین شرایط نجات بدیم . برای اولین بار پارکور برای امداد رسانی ساخته شده تا مت بتونیم در حوادثی مثل زلزله و سیل و … خودمان و اشخاص موجود در زندگیمون رو نجات بدیم .

وحید یونسی : کسانی که پارکور کار میکنن روح بزرگی دارند

هادی حیدری : پارکور یه قسمتی از زندگیه …

امیرحسین قربانی : حرفای همیشگی که همه میگن پارکور یه روش زندگیه و هنر جابه جاییه ولی پارکور برای من زندگی نبوده پارکور خودم بودم !

محمد اکبری : پارکور یه وسیله ای هست برای رشد ذهن و فراتر از آن چیزی هست : زندگی کردن … بهترین وسیله برای کمک به امید و سربلند شدن در هر نقطه ای از زندگی

محدثه محسنی نژاد : به نظر من پارکور یعنی توی بدترین شرایط هم بتونی ذهنت رو از چیزای اضافه خالی کنی و فقط و فقط روی هدفت و اینکه چطور بهش برسی تمرکز کنی . یعنی حتی اگه از راه سخت پیش روت هم ترسیدی بتونی به ترست غلبه کنی و با شجاعت ازش عبور کنی . همچنین اینکه برای عبور از هر مشکلی بالاخره یه راه مناسب و راحتی وجود داره و اینکه بتونی برای همه ی مشکلات و موانع راه حل مناسب خودشونو توی کمترین زمان ممکن و سخت ترین شرایط پیدا کنی

سینا شاهیجانی : رفتن از نقطه الف به نقطه ب در سریع ترین زمان ممکن

حامد فرهادی : پارکور نقطه ای کوچک و پرش از روی کلماتی بزرگ با مقصدی سالم

امیر نکوییان : شهرنوردی و عبور از موانع

 

error: محتوا محافظت شده است